آموزش انتقال تصویر از طریق DVR و تنظیمات مودم و DVR امتیاز کاربران

دوربین مدار بسته

1395/03/22
1130
0
برای انتقال تصاویر دوربین های مداربسته با دستگاه های DVR ابتدا وارد تنظیمات دستگاه DVR شوید و به دنبال قسمت Network آن بگردید.

سپس در قسمت نتورک باید به دنبال قسمتی باشید که بتوانید آی پی دستگاه را ست کنید. به این منطور ابتدا باید دستگاه را از حالت DHCP (اگر تیک خورده باشد آن را بردارید ) خارج کرده و به صورت دستی آی پی همرنج با آی پی شبکه به آن اختصاص دهیم . اگر با آی پی آشنایی چندانی ندارید این مقاله در حد ابتدایی می تواند شما را با این سیستم آشنا سازد.

گام اول : آشنایی با پیکر بندی شبکه ویندوز جهت انتقال تصویر

معمولا آی پی های مودم های ADSL بر روی 192.168.1.1 ست شده و سایر کامپیوتر ها هم باید از این رنج استفاده کنند برای اینکه آی پی دستگاه مانیز هم رنج آی پی کامپیوتر ها باشد باید آی پی همانند 192.168.1.100 (فقط قسمت آخر (یعنی 100)متفاوت شود این عدد نیز اختیاری و مابین 2 تا 254 میباشد و نباید تکراری باشد).به دستگاه اختصاص دهید .سپس در قسمت sub net 255.255.255.0 را وارد نمایید و در آخر در Defult Gate way آی پی مودم ADSL را وارد نمایید (که همان 192.168.1.1 می باشد)

دو قسمت دیگر باقی مانده است DNS ها این قسمت ها برای هر سرویس دهنده اینترنت (شرکتی که اینترنت پرسرعت خود را از آن تهیه کرده اید) متفاوت است و این قسمت ها را با تماس با شرکت از آنها دریافت کرده و بر روی دستگاه ست کنید ، هم اکنون باید پورت برقراری ارتباط را تعیین کنید که این عدد نیز اختیاری است ولی بهتر است بر روی 8080 تنظیم شود که عمومیت دارد ( در صورتی که پورت ها را نمی شناسید بهتر است پورت بالا را بگذارید چون برخی از پورت های دیگر توسط سیستم استفاده می شوند بازه مابین 0 تا 65535).(این عملیات همانند تنطیم آی پی کامپیوتر می باشد و تنها تفاوت آن با کامپیوتر شکل ظاهری آن است).

learning-configuration-modem-and-dvr-for-transfer-instruction

بعد از این مرحله باید مودم را برای برقراری ارتباط آماده کنیم ،قبل از هرچیر شما نیاز به یک آی پی ولید دارید که قبلا باید آن را از طریق شرکتی که اینترنت پرسرعت خود را تهیه کرده اید تهیه نمایید .از این قسمت می توان به عنوان آموزش کانفیگ مودم ADSL نیز استفاده کرد با وارد کردن آی پی مودم (192.168.1.1 و یوزر نیم پسورد admin) در مرورگر خود (اینترنت اکسپلورر و یا فایر فاکس) وارد تنظیمات مودم خود شوید .

اگر مودم را بر روی Bright ست کرده اید(هر بار با کانکشن به صورت دستی کانکت می شدید) باید بر روی PPPOE تنطیم نمایید برای این کار بدنبال قسمتی به نام Advance setup-interface setup بگردید .این قسمت برای هر مودم متفاوت است و اگر می خواهید درست عمل کنید بهترین مورد دفترچه راهنمای مودمتان خواهد بود و در قسمت Advance setup گزینه Wan را انتخاب نمایید (اگر یوزر نیم و پسوردی که با آن به اینترنت دسترسی پیدا می کردید را نمی دانید از ادامه مراحل دست بکشید و ابتدا یوزر نیم و پسوردی را که شرکت سرویس دهنده اینترنت به شما ارائه داده است را محیا کنید ) سپس تمام گزینه های موجود را انتخاب کرده (با تیک زدن موارد) و remove را بزنید سپس گزینه add را بزنید.

سپس گزینه Next را تا زمانی که به مرحله انتخاب پروتکل برسید انتخاب کنید و سپس در مرحله انتخاب پروتکل گزینه PPPOE را انتخاب کنید و کار را ادامه دهید هم اکنون از شما یوزر نیم و پسوردی که شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی ارائه کرده به همراه آی پی ولیدی که تهیه کرده اید درخواست می شود (باید گزینه Use static IP address فعال باشد تا بتوانید آی پی را وارد کنید)

بعد از وارد کردن این گزینه ها کار را ادامه دهید و Save /reboot را انتخاب کنید .(به دلیل اینکه این قسمت مربوط به کانفیگ مودم می شود و هر مودم با دیگری متفاوت است اگر با دقت متن جداولی را که در مراحل کانفیگ مودم به شما نمایش داده می شوند را بخوانید می توانید به راحتی این کار را انجام دهید باز هم اشاره می کنم به این نکته که با مراجعه به دفتر جه راهنمای مودم بسیار راحت میتوانید مودم را کانفیک کنید).

مرحله اول تنظیم مودم به پایان رسید و اکنون نوبت این است که تعیین کنیم که بسته های اینترنتی (درخواست شما برای مشاهده تصاویر از راه دور) که به آی پی که خریداری کرده اید ارسال می شوند چگونه با مودم ارتباط برقرار کنند .

گام دوم :ارتباط مودم و بسته های خریداری شده جهت مشاهده تصاویر

برای این منظور ما از قسمت پورت فورواردینگ (Port forwarding) مودم استفاده می کنیم، با این روش به مودم می گوییم تمام بسته های در خواست صفحه وب را به دستگاه DVR انتقال دهد .

ابتدا از قسمت تنظیمات مودم (Advance setup) به دنبال گزینه NAT باشید .( در برخی از مودم ها همانند Samfony این گزینه با نام Virtual server آمده است) بعد از ورود به این قسمت با جدولی روبرو خواهید شدکه باید در آن آی پی DVR (که قبلا به آن اختصاص داده اید ) و پورتی که جهت برقراری ارتباط با آن را تعیین کرده اید را وارد کنید .این قسمت از مودم هر چند شکل ظاهری متفاوتی را داردند ولی از لحاظ متون جدول همانند هم هستند برای همین ما چند نمونه از تصاویر این قسمت را برای مثال قرار می دهم لزوما نباید شما از لحاظ شکل ظاهری به دنبال این گزینه ها باشید بلکه باید به دنبال گزینه های مشابه جدول باشید.

learning-configuration-modem-and-dvr-for-transfer-instruction1

هم اکنون آی پی ولید را بر روی آی پی DVR انتقال دادیم (البته اگر با سیستم های تحت وب نیز آشنایی داشته باشید می توانید از آی پی ولید استفاده های زیادی بکنید که در آینده به آنها اشاره خواهد شد ) و دستگاه آماده است.

گام سوم : تنظیمات اینترنت اکسپلورر جهت انتقال تصویر

مرحله سوم آماده کردن اینترنت اکسپلورر برای این کار است اکثر DVR ها فقط با نرم افزار اینترنت اکسپلورر تحت وب قابل مشاهده هستند (برای مشاهده تصاویر نیاز به Active دارید که این کامپوننت مختص اینترنت اکسپلورر می باشد) برای این منظور وارد تنظیمات اینترنت اکسپلورر شوید.

Tools > Internet option و یا از کنترل پنل به قسمت Internet Option بروید . سپس از تب Security همانند تصاویر اقدام کنید :

learning-configuration-modem-and-dvr-for-transfer-instruction2

learning-configuration-modem-and-dvr-for-transfer-instruction3

learning-configuration-modem-and-dvr-for-transfer-instruction4

learning-configuration-modem-and-dvr-for-transfer-instruction5

در اولین باری که آی پی ولید را (همراه با پورت به طور مثال 19.11.51.166:8080) در مرورگر خود وارد می کنید یک نوار زرد رنگ بر در بالای صفحه نمایان می شود که با کلیک کردن بر روی آن گزینه های آن نمایان می شود از بین آنها گزینه Install را انتخاب کنید تا کامپوننت مورد نظر بر روی مرورگر نصب شود (البته این امر ممکن است چند دقیقه به طول بیانجامد پس منتطر باشید تا پیغام نصب با موفقیت انجام شد را مشاهده کنید ) هم اکنون سیستم شما آماده دریافت تصاویر از DVR می باشد و می توانید از تمام دنیا محل کار خود را زیر نظر داشته باشید .(البته با وارد کردن یوزر نیم و پسوردی که بر روی DVR ست کرده اید ).

نکته ها :

  1. حتما از مرور گر اینترنت اکسپلورر استفاده نمایید .

  2. تنظیمات مرور گر برای هر سیستم می بایست جداگانه انجام شود .

  3. در برخی از دستگاه های DVR شما می بایست از قسمت تنظیمات و قسمت تنظیمات کاربری User account یوزری ایجاد نمایید که مجوز ارسال اطلاعات را داشته باشد

  4. هر از چند گاهی نام کاربری و رمز عبور خود را تغییر دهید .

  5. سرعت اینترنت مورد نیاز برای انتقال تصاویر باید بیشتر از 512Kb باشد .

  6. اکثر دستگاه ها یک یوزر به نام ادمین دارند بهتر است پسورد این یوزر را تغییر دهید ( هر دو آنها admin هستند)

  7. دستگاه به بزرگ و کوچک بودن حروف نام کاربری و رمز عبور حساسیت دارد به این نکته نیز توجه داشته باشید ( میتوان به عنوان یک مورد امنیتی از آن استفاده کرد با قرار دادن پسوردی ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک بطور مثال (AdMiN)نمی توان از طریق شبکه داخلی با وارد کردن آی پی ولید تصاویر را مشاهده کرد در اینصورت فقط به تنظیمات مودم دسترسی پیدا می کنید .

  8. شما می توانید یک پورت دیگر را بر روی آی پی مودم فوروارد کنید تا در صورت لزوم به تنظیمات مودم هم دسترسی داشته باشید .

  9. اگر می خواهید فقط از طریق شبکه داخلی خود به دوربین ها دسترسی داشته باشید باید آی پی را که بر روی دستگاه ست کرده اید را وارد کنید و تنظیمات مرورگر را انجام داده و تصاویر را مشاهده کنید که مشخص است در صورت نیازی به آی پی ولید ندارید .

اشتراک گذاری

نظرات